data linia rodzaj zmiana uwagi
1983.01.02. 217 linia autobusowa podmiejska zwykła stała FALENICA – Bysławska – Wał Miedzeszyński – Józefów: aleja Nadwiślańska – Wyszyńskiego (powrót: Wyszyńskiego – 3 Maja – Graniczna – aleja Nadwiślańska) – PKP JÓZEFÓW. Uruchomienie linii w celu wprowadzenia obsługi komunikacyjnej Józefowa. Obie linie obsługiwane były naprzemiennie jednym wozem.
217
BIS
linia autobusowa podmiejska zwykła stała FALENICA – Bysławska – Wał Miedzeszyński – Józefów: aleja Nadwiślańska – Graniczna – 3 Maja – Wyszyńskiego (powrót: Wyszyńskiego – aleja Nadwiślańska) – PKP JÓZEFÓW.
1983.01.12. 177 linia autobusowa zwykła stała PLAC UNII LUBELSKIEJ – Bagatela – Belwederska (powrót: Belwederska – Spacerowa – Klonowa – PLAC UNII LUBELSKIEJ.) – Sobieskiego – św. Bonifacego – aleja Sikorskiego – Dolina Służewiecka – aleja Rodowicza – Jastrzębowskiego – Herbsta – Pileckiego – Ciszewskiego – Dereniowa – Płaskowickiej – NATOLIN PÓŁNOCNY.
(Stara trasa: PLAC UNII LUBELSKIEJ – ... – Ciszewskiego – Dereniowa – Gandhi – Cynamonowa – Ciszewskiego – URSYNÓW POŁUDNIOWY.)
Przedłużenie trasy do nowej pętli w rejonie Natolina.
192 linia autobusowa zwykła stała EMILII PLATER – Dworzec Centralny (poziom -1) – aleja Jana Pawła II (powrót: aleja Jana Pawła II – Świętokrzyska – EMILII PLATER.) – Chałubińskiego – aleja Niepodległości – Puławska – Dolina Służewiecka – aleja KEN – Surowieckiego – Romera – Herbsta – Jastrzębowskiego – URSYNÓW PÓŁNOCNY.
(Stara trasa: WILANOWSKA – Puławska – Romera – Surowieckiego – Bartoka – Jastrzębowskiego – Herbsta – Pileckiego – Ciszewskiego – Dereniowa – Gandhi – Cynamonowa – Ciszewskiego – URSYNÓW POŁUDNIOWY.)
Przedłużenie linii do centrum w celu poprawy połączenia komunikacyjnego Ursynowa z centrum.
192
BIS
linia autobusowa zwykła stała WILANOWSKA – Puławska – Dolina Służewiecka – aleja KEN – Surowieckiego – Romera – Herbsta – Pileckiego – Ciszewskiego – Dereniowa – Płaskowickiej – Pileckiego – Gandhi – Cynamonowa – Płaskowickiej – NATOLIN PÓŁNOCNY.
(Stara trasa: WILANOWSKA – Puławska – Romera – Surowieckiego – Bartoka – Jastrzębowskiego – Herbsta – Pileckiego – Ciszewskiego – Dereniowa – Płaskowickiej – Pileckiego – Gandhi – Cynamonowa – CYNAMONOWA / PŁASKOWICKIEJ.)
Przedłużenie trasy do nowej pętli na terenie Natolina.
341 linia autobusowa zwykła okresowa szczytowa (kursuje w dni robocze) URSYNÓW POŁUDNIOWY – Ciszewskiego – Cynamonowa – Gandhi – Dereniowa – Ciszewskiego – Pileckiego – Herbsta – Romera – Surowieckiego – aleja KEN – Dolina Służewiecka – Puławska – aleja Lotników – Marynarska – Postępu – Cybernetyki – Rzymowskiego – Gotarda (powrót: Gotarda – Orzycka – Cybernetyki) – Bokserska – Kłobucka – KŁOBUCKA (d.WYCZÓŁKI).
(Stara trasa: URSYNÓW POŁUDNIOWY – ... – Herbsta – Jastrzębowskiego – Bartoka – Surowieckiego – Romera – Puławska – aleja Lotników – ... – KŁOBUCKA (d.WYCZÓŁKI).)
Przedłużenie linii do centrum w celu poprawy połączenia komunikacyjnego Ursynowa z centrum.
451 linia autobusowa przyspieszona stała DWORZEC CENTRALNY (poziom -1) – aleja Jana Pawła II – Chałubińskiego (powrót: Chałubińskiego – aleja Jana Pawła II – Złota – Emilii Plater – DWORZEC CENTRALNY (poziom -1).) – aleja Niepodległości – Puławska – Pileckiego – Ciszewskiego – Cynamonowa – Gandhi – Dereniowa – Płaskowickiej – NATOLIN PÓŁNOCNY.
(Stara trasa: CHMIELNA – aleja Jana Pawła II – Chałubińskiego (powrót: Chałubińskiego – Aleje Jerozolimskie – Żelazna – Chmielna – CHMIELNA.) – aleja Niepodległości – Puławska – Pileckiego – Ciszewskiego – Dereniowa – Gandhi – Cynamonowa – Ciszewskiego – URSYNÓW POŁUDNIOWY.)
Likwidacja krańca CHMIELNA, przedłużenie trasy do nowej pętli na terenie Natolina oraz wprowadzenie kursowania poza godzinami szczytu i w dni świąteczne po konsultacji z przedstawicielami samorządów mieszkańców Ursynowa i Natolina.
492 linia autobusowa przyspieszona okresowa szczytowa (kursuje w dni robocze) EMILII PLATER – Dworzec Centralny (poziom -1) – aleja Jana Pawła II – Chałubińskiego (powrót: Chałubińskiego – aleja Jana Pawła II – Świętokrzyska – EMILII PLATER.) – aleja Niepodległości – Puławska – Dolina Służewiecka – aleja KEN – Surowieckiego – Romera – Herbsta – Jastrzębowskiego – URSYNÓW PÓŁNOCNY.
(Stara trasa: CHMIELNA – aleja Jana Pawła II – Chałubińskiego (powrót: Chałubińskiego – Aleje Jerozolimskie – Żelazna – Chmielna – CHMIELNA.) – aleja Niepodległości – Puławska – Romera – Surowieckiego – Bartoka – Jastrzębowskiego – Herbsta – Pileckiego – Ciszewskiego – URSYNÓW POŁUDNIOWY.)
Likwidacja krańca CHMIELNA, skierowanie w rejon Ursynowa Północnego.
604 linia autobusowa nocna zwykła stała ZAJEZDNIA ŻOLIBORZ – Zgrupowania Armii Krajowej "Kampinos" – Kasprowicza – Oczapowskiego – aleja Reymonta – Żeromskiego (powrót: Żeromskiego – Przybyszewskiego – Kasprowicza) – Słowackiego – plac Wilsona – Mickiewicza – plac Inwalidów – Mickiewicza – Andersa – plac Bankowy – Marszałkowska – Świętokrzyska – Emilii Plater – EMILII PLATER – Emilii Plater – Aleje Jerozolimskie – Marszałkowska – plac Konstytucji – Waryńskiego – Puławska (powrót: Puławska – plac Unii Lubelskiej – Marszałkowska – plac Zbawiciela – plac Konstytucji) – Dolina Służewiecka – aleja KEN – Surowieckiego – Romera – Herbsta – Pileckiego – Ciszewskiego – Cynamonowa – Gandhi – Dereniowa – Płaskowickiej – NATOLIN PÓŁNOCNY.
(Stara trasa: ZAJEZDNIA ŻOLIBORZ – ... – Pileckiego – Ciszewskiego – Dereniowa – Gandhi – Cynamonowa – Ciszewskiego – URSYNÓW POŁUDNIOWY.)
Przedłużenie trasy do nowej pętli w rejonie Natolina.
A linia autobusowa pospieszna stała HUTA – Kasprowicza – Oczapowskiego – aleja Reymonta – Żeromskiego (powrót: Żeromskiego – Przybyszewskiego – Kasprowicza) – Słowackiego – plac Wilsona – Mickiewicza – plac Inwalidów – Mickiewicza – Andersa – plac Bankowy – Marszałkowska – plac Konstytucji – Waryńskiego – Puławska (powrót: Puławska – plac Unii Lubelskiej – Marszałkowska – plac Zbawiciela – plac Konstytucji) – Wałbrzyska – Nowoursynowska – Dolina Służewiecka – aleja KEN – Surowieckiego – Romera – Herbsta – Jastrzębowskiego – URSYNÓW PÓŁNOCNY.
(Stara trasa: HUTA – ... – plac Konstytucji – Waryńskiego – Puławska (powrót: Puławska – plac Unii Lubelskiej – Marszałkowska – plac Zbawiciela – plac Konstytucji) – WILANOWSKA.)
Przedłużenie trasy w rejon Ursynowa Północnego.
U linia autobusowa pospieszna stała PLAC WILSONA – Mickiewicza – plac Inwalidów – Mickiewicza – Andersa – plac Bankowy – Marszałkowska – plac Konstytucji – Waryńskiego – Puławska (powrót: Puławska – plac Unii Lubelskiej – Marszałkowska – plac Zbawiciela – plac Konstytucji) – Pileckiego – Ciszewskiego – Cynamonowa – Gandhi – Dereniowa – Płaskowickiej – NATOLIN PÓŁNOCNY.
(Stara trasa: PLAC WILSONA – ... – plac Konstytucji – Waryńskiego – Puławska (powrót: Puławska – plac Unii Lubelskiej – Marszałkowska – plac Zbawiciela – plac Konstytucji) – Romera – Surowieckiego – Bartoka – Jastrzębowskiego – Herbsta – Pileckiego – Ciszewskiego – Dereniowa – Gandhi – Cynamonowa – Ciszewskiego – URSYNÓW POŁUDNIOWY.)
Przedłużenie trasy do nowej pętli w rejonie Natolina.
1983.01.15. 123 linia autobusowa zwykła stała WIATRACZNA – Grochowska – Zamieniecka – Fieldorfa – Abrahama – Bora-Komorowskiego (powrót: Bora-Komorowskiego – Fieldorfa) – Egipska – Saska – Brazylijska – Międzynarodowa – ZWYCIĘZCÓW.
(Stara trasa: WIATRACZNA – ... – Egipska – AFRYKAŃSKA.)
Przedłużenie trasy dla lepszej obsługi komunikacyjnej osiedla Gocław Lotnisko.
1983.01.25. 327 linia autobusowa zwykła okresowa szczytowa (kursuje w dni robocze) WIATRACZNA – Grochowska – Płowiecka – Marsa – Chełmżyńska – Strażacka – aleja Chruściela – Cyrulików – SZATKOWNIKÓW.
(Stara trasa: STRAŻACKA WZPN "STOCHEM" – Strażacka – Chełmżyńska – Marsa – PKP REMBERTÓW (strona południowa).)
Przywrócenie stałej trasy po oddaniu do eksploatacji przebudowanego skrzyżowania ul. Strażackiej z ul. Żołnierską.
1983.01.29. 145 linia autobusowa zwykła stała BRZEZINY – Białołęcka – Toruńska – Rembielińska – Kondratowicza – św. Wincentego – Borzymowska – Trocka – Radzymińska – Jórskiego – Samarytanka – Krośniewicka – Kościeliska – Radzymińska (powrót: Radzymińska – Trocka) – Łodygowa – Ząbki: Łodygowa – Warszawska – Piłsudskiego – Warszawa: Chełmżyńska – KAWĘCZYN.
(Stara trasa: BIAŁOŁĘKA (KANAŁ) – Białołęcka – Toruńska – ... – KAWĘCZYN.)
Przedłużenie trasy do nowej pętli wskutek postulatów pracowników Przedsiębiorstwa Budownictwa Wodnego oraz mieszkańców Brzezin.
1983.01.31. H
BIS
linia autobusowa pospieszna okresowa szczytowa (kursuje w dni robocze) OKĘCIE – aleja Krakowska – Grójecka – plac Narutowicza – Grójecka – plac Zawiszy – Aleje Jerozolimskie – most i aleja Poniatowskiego – aleja Zieleniecka – Targowa – aleja Solidarności – Jagiellońska (powrót: Jagiellońska – św. Cyryla i Metodego – Targowa) – Modlińska – DĄBRÓWKA SZLACHECKA. Uruchomienie linii przez MZK przychylając się do postulatów mieszkańców Henrykowa i Dąbrówki Szlacheckiej w sprawie przywrócenia komunikacji autobusowej pospiesznej po skierowaniu do Tarchomina linii H.
1983.02.02. 192
BIS
linia autobusowa zwykła stała WILANOWSKA – Puławska – Dolina Służewiecka – aleja KEN – Surowieckiego – Romera – Herbsta – Pileckiego – Ciszewskiego – Dereniowa – Płaskowickiej – Cynamonowa – Gandhi – Dereniowa – Ciszewskiego – Pileckiego – Herbsta – Surowieckiego – aleja KEN – Dolina Służewiecka – Puławska – WILANOWSKA.
(Stara trasa: WILANOWSKA – ... – Ciszewskiego – Dereniowa – Płaskowickiej – Pileckiego – Gandhi – Cynamonowa – Płaskowickiej – NATOLIN PÓŁNOCNY.)
Korekta trasy na terenie Natolina.
Linia jednokierunkowa.
341 linia autobusowa zwykła okresowa szczytowa (kursuje w dni robocze) URSYNÓW POŁUDNIOWY – Ciszewskiego – Cynamonowa – Gandhi – Dereniowa – Ciszewskiego – Pileckiego – Herbsta – Romera – Surowieckiego – aleja KEN – Dolina Służewiecka – Rzymowskiego – Marynarska – Postępu – Cybernetyki – Obrzeżna – Bokserska – Kłobucka – KŁOBUCKA (d.WYCZÓŁKI).
(Stara trasa: URSYNÓW POŁUDNIOWY – ... – aleja KEN – Dolina Służewiecka – Puławska – aleja Lotników – Marynarska – Postępu – Cybernetyki – Rzymowskiego – Gotarda (powrót: Gotarda – Orzycka – Cybernetyki) – Bokserska – Kłobucka – KŁOBUCKA (d.WYCZÓŁKI).)
Oddanie do ruchu przebudowanej ul. Rzymowskiego.
1983.02.15. Dotychczasowa Dyrekcja Budowy Tras Komunikacyjnych zostaje przekształcona w Generalną Dyrekcję Budowy Metra.
1983.03.02. 603 linia autobusowa nocna zwykła stała CHOMICZÓWKA – Conrada – Powstańców Śląskich – Radiowa – Kaliskiego – Lazurowa – Górczewska – Młynarska – aleja Solidarności – Towarowa – plac Zawiszy – Aleje Jerozolimskie – Emilii Plater – EMILII PLATER – Emilii Plater – Aleje Jerozolimskie – Bracka – plac Trzech Krzyży (powrót: plac Trzech Krzyży – Nowy Świat – Aleje Jerozolimskie) – Książęca – Rozbrat – Łazienkowska – Czerniakowska – Powsińska – Wiertnicza – WILANÓW.
(Stara trasa: CHOMICZÓWKA – ... – Lazurowa – Górczewska – Płocka – Wolska – aleja Solidarności – ... – WILANÓW.)
Korekta trasy na terenie Woli "w celu zmniejszenia uciążliwości istnienia komunikacji miejskiej w rejonie szpitala przy ul. Płockiej".
606 linia autobusowa nocna zwykła stała CHOMICZÓWKA – Conrada – Sokratesa – Kasprowicza – Huta – Kasprowicza – Nocznickiego – Zgrupowania Armii Krajowej "Kampinos" – Marymoncka – Podleśna – Lektykarska – Hłaski – Gdańska – Słowackiego – Popiełuszki – aleja Jana Pawła II – Świętokrzyska – Emilii Plater – EMILII PLATER – Emilii Plater – Aleje Jerozolimskie – Chałubińskiego – aleja Niepodległości – Malczewskiego – Joliot-Curie – Woronicza – Racjonalizacji – Konstruktorska – Postępu – Cybernetyki – Rzymowskiego – Gotarda (powrót: Gotarda – Orzycka – Cybernetyki) – Bokserska – BOKSERSKA.
(Stara trasa: HUTA – Nocznickiego – Zgrupowania Armii Krajowej "Kampinos" – ... – BOKSERSKA.)
Przedłużenie trasy na terenie Bielan.
1983.03.05. 136 linia autobusowa zwykła stała EMILII PLATER – Emilii Plater – Aleje Jerozolimskie – plac Zawiszy – Raszyńska – Żwirki i Wigury – Sasanki – Marynarska – Postępu – Cybernetyki – Rzymowskiego – Dolina Służewiecka – aleja KEN – Surowieckiego – Romera – Herbsta – Pileckiego – Ciszewskiego – Dereniowa – Gandhi – Cynamonowa – Ciszewskiego – URSYNÓW POŁUDNIOWY.
(Stara trasa: EMILII PLATER (ŚWIĘTOKRZYSKA) – ... – Cybernetyki – Rzymowskiego – Gotarda (powrót: Gotarda – Orzycka – Cybernetyki) – BOKSERSKA.)
Połączenie linii.
341 linia autobusowa zwykła okresowa szczytowa (kursuje w dni robocze) LIKWIDACJA LINII.
(Stara trasa: URSYNÓW POŁUDNIOWY – Ciszewskiego – Cynamonowa – Gandhi – Dereniowa – Ciszewskiego – Pileckiego – Herbsta – Romera – Surowieckiego – aleja KEN – Dolina Służewiecka – Rzymowskiego – Marynarska – Postępu – Cybernetyki – Obrzeżna – Bokserska – Kłobucka – KŁOBUCKA (d.WYCZÓŁKI).)
336 linia autobusowa zwykła okresowa szczytowa (kursuje w dni robocze) DWORZEC CENTRALNY (poziom -1) – Emilii Plater – Aleje Jerozolimskie – plac Zawiszy – Raszyńska – Żwirki i Wigury – Sasanki – Marynarska – Postępu – Cybernetyki – Rzymowskiego – Gotarda (powrót: Gotarda – Orzycka – Cybernetyki) – Bokserska – Kłobucka – KŁOBUCKA (d.WYCZÓŁKI). Uruchomienie linii wspomagającej linię 136 w relacji Śródmieście - Służewiec oraz zastepującej zlikwidowaną linię 341 w rejonie Wyczółek.
1983.03.07. 477 linia autobusowa przyspieszona okresowa szczytowa (kursuje w dni robocze) PLAC TRZECH KRZYŻY – Aleje Ujazdowskie – Belwederska – Sobieskiego – aleja Sikorskiego – Dolina Służewiecka – aleja Rodowicza – Jastrzębowskiego – Herbsta – Pileckiego – Ciszewskiego – Dereniowa – Płaskowickiej – NATOLIN PÓŁNOCNY.
Przystanki: PL. TRZECH KRZYŻY, PL. NA ROZDROŻU, DOLNA, NOWOURSYNOWSKA, URSYNÓW PŁN, METRO STOKŁOSY, DUNIKOWSKIEGO, CENTRUM ONKOLOGII, MIKLASZEWSKIEGO, STRYJEŃSKICH, BRACI WAGÓW, NATOLIN PŁN.
Uruchomienie w związku z postulatami mieszkańców Ursynowa dodatkowej linii autobusowej łączącej Ursynów i Natolin z Traktem Królewskim.
1983.04.09. O godzinie 4.07 rano rozpoczęła pracę nowa zajezdnia autobusowa R-12 w Piasecznie. Pierwszego dnia zajezdnia obsługiwała linie: 131, 205, 205bis i 382.
1983.04.18. 445 linia autobusowa przyspieszona okresowa szczytowa (kursuje w dni robocze) BRÓDNO UGORY – Toruńska – Rembielińska – Kondratowicza (powrót: Kondratowicza – Łabiszyńska – Toruńska – BRÓDNO UGORY.) – św. Wincentego – Borzymowska – Trocka – Radzymińska – Łodygowa – Ząbki: Łodygowa – Warszawska – Piłsudskiego – Warszawa: Chełmżyńska – KAWĘCZYN. Uruchomienie linii w celu usprawnienia połączenia komunikacyjnego na trasie Bródno - Kawęczyn.
1983.04.20.
1983.07.31.
OBJAZD KRÓTKOTERMINOWY Wstrzymanie ruchu tramwajowego w al. Waszyngtona (tylko w kierunku Gocławka) w związku z wymianą torowiska tramwajowego.


5. HUTA – ... – most i aleja Poniatowskiego – aleja Zieleniecka – Zamoyskiego – Grochowska – WIATRACZNA (powrót: WIATRACZNA – aleja Waszyngtona – aleja i most Poniatowskiego).
9. OKĘCIE – ... – most i aleja Poniatowskiego – aleja Zieleniecka – Zamoyskiego – Grochowska (powrót: Grochowska – aleja Waszyngtona – aleja i most Poniatowskiego) – GOCŁAWEK.
22. HUTA – ... – most i aleja Poniatowskiego – aleja Zieleniecka – ALEJA ZIELENIECKA.
24. KOŁO – ... – most i aleja Poniatowskiego – aleja Zieleniecka – Zamoyskiego – Grochowska (powrót: Grochowska – aleja Waszyngtona – aleja i most Poniatowskiego) – GOCŁAWEK.
Z. RONDO WASZYNGTONA – aleja Waszyngtona – WIATRACZNA.
1983.04.23. W linia autobusowa sezonowa pospieszna (kursuje w dni wyścigów konnych) PLAC DEFILAD – Marszałkowska – plac Konstytucji – Waryńskiego – Puławska (powrót: Puławska – plac Unii Lubelskiej – Marszałkowska – plac Zbawiciela – plac Konstytucji) – WYŚCIGI. Uruchomienie linii w związku z rozpoczęciem sezonu wyścigowego.
1983.04.24. 111 linia autobusowa zwykła stała ESPERANTO – Anielewicza – Andersa (powrót: Andersa – Nowolipki – Zamenhofa – Anielewicza) – plac Bankowy – Senatorska – Wierzbowa – plac Piłsudskiego (powrót: plac Piłsudskiego – Moliera – plac Teatralny – Senatorska) – Królewska – Krakowskie Przedmieście – Nowy Świat – Aleje Jerozolimskie – most i aleja Poniatowskiego – Francuska – Zwycięzców – Międzynarodowa – Brazylijska – Saska – Egipska – Bora-Komorowskiego – FIELDORFA (powrót: FIELDORFA – Abrahama – Bora-Komorowskiego).
(Stara trasa: ESPERANTO – ... – Egipska – AFRYKAŃSKA.)
Przedłużenie trasy w rejon nowych osiedli Gocławia.
411 linia autobusowa przyspieszona okresowa szczytowa (kursuje w dni robocze) EMILII PLATER – Emilii Plater – Aleje Jerozolimskie – most i aleja Poniatowskiego – Francuska – Zwycięzców – Saska – Egipska – Bora-Komorowskiego – FIELDORFA (powrót: FIELDORFA – Abrahama – Bora-Komorowskiego).
Przystanki: EMILII PLATER, CENTRUM, MUZEUM NARODOWE, RONDO WASZYNGTONA, OBROŃCÓW, STACJA KRWIODAWSTWA, AFRYKAŃSKA, WAŁ GOCŁAWSKI, ABRAHAMA, BORA-KOMOROWSKIEGO.
Uruchomienie linii w celu poprawy połączenia komunikacyjnego rozbudowywującego się osiedla Gocław Lotnisko z centrum.
1983.05.07. BIAŁOBRZEGI linia autobusowa sezonowa pospieszna (kursuje w dni świąteczne) PLAC DEFILAD – Marszałkowska – plac Bankowy – aleja Solidarności – most Śląsko-Dąbrowski – aleja Solidarności – Radzymińska – Ząbki: Radzymińska – Marki: Piłsudskiego – droga do Nieporętu – Wólka Radzymińska: Pogonowskiego – Nieporęt: Nowolipie – Zegrzyńska – aleja Wojska Polskiego – Białobrzegi: aleja Wojska Polskiego – BIAŁOBRZEGI. Uruchomienie linii sezonowych.
CHOJNÓW linia autobusowa sezonowa pospieszna (kursuje w dni świąteczne) PLAC DEFILAD – Marszałkowska – plac Konstytucji – Waryńskiego – Puławska (powrót: Puławska – plac Unii Lubelskiej – Marszałkowska – plac Zbawiciela – plac Konstytucji) – Iwiczna: Puławska – Piaseczno: (Puławska – Kościuszki – 17 Stycznia – Asfaltowa?) – Chojnów: Asfaltowa – CHOJNÓW (nowa pętla).
MAGDALENKA linia autobusowa sezonowa pospieszna (kursuje w dni świąteczne) PLAC DEFILAD – Marszałkowska – Aleje Jerozolimskie – plac Zawiszy – Grójecka – plac Narutowicza – Grójecka – aleja Krakowska – Raszyn: aleja Krakowska – Falenty: aleja Krakowska – Janki: aleja Krakowska – Nowy Sękocin: aleja Krakowska – Stary Sękocin: aleja Krakowska – Sękocin Las: aleja Krakowska – Słoneczna – Magdalenka: Słoneczna – Lesznowola – LESZNOWOLA.
1983.05.16. GOCŁAW LOTNISKO linia autobusowa specjalna pospieszna (kursuje w dni powszednie i w soboty robocze w godz. 6-9 i 14-18) LIKWIDACJA LINII.
(Stara trasa: PLAC DEFILAD – Aleje Jerozolimskie – most i aleja Poniatowskiego – Francuska – Zwycięzców – Saska – Egipska – Bora-Komorowskiego – FIELDORFA (powrót: FIELDORFA – Fieldorfa – Abrahama – Bora-Komorowskiego).)
Wycofanie z obsługi linii specjalnej taboru przedsiębiorstw turystycznych w związku z uruchomieniem linii 411.
1983.05.21. BEMOWO linia autobusowa specjalna pospieszna (kursuje w dni powszednie w godz. 6-9 i 14-18) PLAC DEFILAD – południowa jezdnia PKiN – Emilii Plater – Świętokrzyska (powrót: Świętokrzyska – Marszałkowska – PLAC DEFILAD.) – Prosta – Kasprzaka – Wolska – Połczyńska – Szeligowska – Lazurowa – Kaliskiego – STARE BEMOWO. Likwidacja kursowania w soboty robocze w związku ze znikomym wykorzystaniem przez pasażerów.
OSIEDLE LAZUROWA linia autobusowa specjalna pospieszna (kursuje w dni powszednie w godz. 6-9 i 14-18) PLAC DEFILAD – południowa jezdnia PKiN – Emilii Plater – Świętokrzyska (powrót: Świętokrzyska – Marszałkowska – PLAC DEFILAD.) – Prosta – Kasprzaka – Wolska – Połczyńska – Szeligowska – Lazurowa – Człuchowska – OSIEDLE LAZUROWA.
BRÓDNO linia autobusowa specjalna pospieszna (kursuje w dni powszednie w godz. 6-9 i 14-18) PLAC DEFILAD – Marszałkowska – plac Bankowy – aleja Solidarności – Nowy Zjazd – Wybrzeże Gdańskie (powrót: Wybrzeże Gdańskie – Grodzka – aleja Solidarności – Wybrzeże Gdyńskie – most Grota-Roweckiego – Toruńska – Rembielińska – Kondratowicza – Łabiszyńska – Toruńska – BRÓDNO UGORY (powrót: BRÓDNO UGORY – Toruńska – most Grota-Roweckiego).
URSYNÓW PŁD. linia autobusowa specjalna pospieszna (kursuje w dni powszednie w godz. 6-9 i 14-18) PLAC DEFILAD – Marszałkowska – plac Konstytucji – Waryńskiego – Puławska (powrót: Puławska – plac Unii Lubelskiej – Marszałkowska – plac Zbawiciela – plac Konstytucji) – Pileckiego – Ciszewskiego – Dereniowa – Gandhi – Cynamonowa – Ciszewskiego – URSYNÓW POŁUDNIOWY.
URSYNÓW PŁN. linia autobusowa specjalna pospieszna (kursuje w dni powszednie w godz. 6-9 i 14-18) PLAC DEFILAD – Marszałkowska – plac Konstytucji – Waryńskiego – Puławska (powrót: Puławska – plac Unii Lubelskiej – Marszałkowska – plac Zbawiciela – plac Konstytucji) – Dolina Służewiecka – aleja KEN – Surowieckiego – Romera – Herbsta – Jastrzębowskiego – URSYNÓW PÓŁNOCNY.
CHOMICZÓWKA linia autobusowa specjalna pospieszna (kursuje w dni powszednie w godz. 6-9 i 14-18) PLAC DEFILAD – Marszałkowska – plac Bankowy – Andersa – Mickiewicza – plac Inwalidów – Mickiewicza – plac Wilsona – Krasińskiego – Broniewskiego – aleja Reymonta – Wólczyńska – Conrada – CHOMICZÓWKA.
TARGÓWEK linia autobusowa specjalna pospieszna (kursuje w dni powszednie w godz. 6-9 i 14-18) PLAC DEFILAD – północna jezdnia placu Defilad – Emilii Plater – plac Grzybowski – Twarda – Królewska – Marszałkowska – plac Bankowy – Andersa – Muranowska – Bonifraterska – Słomińskiego (powrót: Słomińskiego – Andersa) – most Gdański – Starzyńskiego – św. Wincentego – Kołowa – Handlowa – Pratulińska – Trocka – TARGÓWEK.
1983.05.29. PALMIRY linia autobusowa specjalna (pospieszna) PLAC DEFILAD – Marszałkowska – plac Bankowy – Andersa – Mickiewicza – plac Inwalidów – Mickiewicza – plac Wilsona – Słowackiego – Marymoncka – Pułkowa – Łomianki: Kolejowa – Dziekanów Leśny: Kolejowa – Pieńków: Kolejowa – Palmiry: droga przez Palmiry – POCIECHA.
Przystanki: PL. DEFILAD, PL. WILSONA, AWF (NŻ), PALMIRY, POCIECHA.
Uruchomienie kursującej tylko 29 maja linii autobusowej w związku z odbywającym się w Puszczy Kampinoskiej XVI Marszem Patrolowym Szlakiem Walk Partyzanckich.
1983.05.30. OSIEDLE LAZUROWA linia autobusowa specjalna pospieszna (kursuje w dni powszednie w godz. 6-9 i 14-18) ZAWIESZENIE KURSOWANIA.
(Stara trasa: PLAC DEFILAD – południowa jezdnia PKiN – Emilii Plater – Świętokrzyska (powrót: Świętokrzyska – Marszałkowska – PLAC DEFILAD.) – Prosta – Kasprzaka – Wolska – Połczyńska – Szeligowska – Lazurowa – Człuchowska – OSIEDLE LAZUROWA.)
Wycofywanie taboru przedsiębiorstw turystycznych z obsługi linii specjalnych w związku z sezonem letnim.
BRÓDNO linia autobusowa specjalna pospieszna (kursuje w dni powszednie w godz. 6-9 i 14-18) ZAWIESZENIE KURSOWANIA.
(Stara trasa: PLAC DEFILAD – Marszałkowska – plac Bankowy – aleja Solidarności – Nowy Zjazd – Wybrzeże Gdańskie (powrót: Wybrzeże Gdańskie – Grodzka – aleja Solidarności – Wybrzeże Gdyńskie – most Grota-Roweckiego – Toruńska – Rembielińska – Kondratowicza – Łabiszyńska – Toruńska – BRÓDNO UGORY (powrót: BRÓDNO UGORY – Toruńska – most Grota-Roweckiego).)
URSYNÓW PŁN. linia autobusowa specjalna pospieszna (kursuje w dni powszednie w godz. 6-9 i 14-18) LIKWIDACJA LINII.
(Stara trasa: PLAC DEFILAD – Marszałkowska – plac Konstytucji – Waryńskiego – Puławska (powrót: Puławska – plac Unii Lubelskiej – Marszałkowska – plac Zbawiciela – plac Konstytucji) – Dolina Służewiecka – aleja KEN – Surowieckiego – Romera – Herbsta – Jastrzębowskiego – URSYNÓW PÓŁNOCNY.)
URSYNÓW PŁD. linia autobusowa specjalna pospieszna (kursuje w dni powszednie w godz. 6-9 i 14-18) PLAC DEFILAD – Marszałkowska – plac Konstytucji – Waryńskiego – Puławska (powrót: Puławska – plac Unii Lubelskiej – Marszałkowska – plac Zbawiciela – plac Konstytucji) – Dolina Służewiecka – aleja KEN – Surowieckiego – Romera – Herbsta – Findera – Ciszewskiego – URSYNÓW POŁUDNIOWY. Korekta trasy na terenie Ursynowa po zawieszeniu kursowania linii URSYNÓW PŁN.
1983.06.01. 51 linia trolejbusowa podmiejska zwykła stała WILANOWSKA – Puławska – Mysiadło: Puławska – Piaseczno: Puławska – PIASECZNO SZKOLNA (powrót: PIASECZNO SZKOLNA – Chyliczkowska – Armii Krajowej – Puławska). Uruchomienie linii trolejbusowej łączącej prostą trasą dawny Dworzec Południowy z Piasecznem.
131 linia autobusowa zwykła stała LIKWIDACJA LINII.
(Stara trasa: WILANOWSKA – Puławska – DĄBRÓWKA.)
Likwidacja linii w związku z uruchomieniem linii trolejbusowej 51.
205 linia autobusowa podmiejska zwykła stała LIKWIDACJA LINII.
(Stara trasa: WILANOWSKA – Puławska – Mysiadło: Puławska – Piaseczno: Puławska – Kościuszki – Sienkiewicza – Polskiego Państwa Podziemnego – Pod Bateriami – Główna – PIASECZNO (GOŁKÓW).)
Likwidacja linii w związku z uruchomieniem linii trolejbusowej 51. Przejęcie odcinka do Zalesia Dolnego i Gołkowa przez autobusy PKS-u poprzez zwiększenie ilości wozów na trasie Piaseczno - Gołków - Jazgarzew.
205
BIS
linia autobusowa podmiejska zwykła okresowa szczytow (kursuje w dni robocze) LIKWIDACJA LINII.
(Stara trasa: WILANOWSKA – Puławska – Mysiadło: Puławska – Piaseczno: Puławska – Okulickiego – PIASECZNO POLKOLOR.)
Likwidacja linii w związku z uruchomieniem linii trolejbusowej 51.
1983.06.13. 218 linia autobusowa podmiejska zwykła stała PIASECZNO POLKOLOR – Okulickiego – aleja Wojska Polskiego – Kusocińskiego – Puławska – Kościuszki – Sienkiewicza (powrót: Sienkiewicza – Kościuszki – Kilińskiego – Sierakowskiego – Warszawska – Młynarska – Puławska) – Sienkiewicza – Polskiego Państwa Podziemnego – Pod Bateriami – Główna – PIASECZNO GOŁKÓW. Uruchomienie linii wobec niewystarczającej obsługi trasy do Gołkowa przez PKS.
1983.06.15. 210 linia autobusowa podmiejska zwykła stała WILANÓW – Przyczółkowa – osiedle Powsin – Drewny – Bielawa: Warszawska – Konstancin Jeziorna: Warszawska – Piłsudskiego – Jagiellońska – Wierzejewskiego – Piasta – Piłsudskiego (powrót: Piłsudskiego – Warszawska) – Prusa – Chylicka – Długa – Chylice: Starochylicka – Chylice-Pólko: Starochylicka – Piaseczno: Chyliczkowska – Armii Krajowej – Okulickiego (powrót: Okulickiego – Wojska Polskiego – Kusocińskiego – Puławska – Chyliczkowska) – PIASECZNO POLKOLOR.
(Stara trasa: WILANÓW – ... – Długa – Chylice: Starochylicka – CHYLICE.)
Przedłużenie trasy do Piaseczna.
1983.06.17. WISŁOSTRADA

PLAC WILSONA
linia autobusowa specjalna (pospieszna) MOST PONIATOWSKIEGO – Solec – Wybrzeże Kościuszkowskie – Wybrzeże Gdańskie – Wybrzeże Gdyńskie – Krasińskiego – PLAC WILSONA. Uruchomienie specjalnych linii odwozowych z Mszy Św. odprawianej na Stadionie X-lecia przez papieża Jana Pawła II.
WISŁOSTRADA

STEGNY
linia autobusowa specjalna (pospieszna) MOST PONIATOWSKIEGO – Solec – Czerniakowska – Powsińska – św. Bonifacego – STEGNY.
ZWYCIĘZCÓW

POMNIK LOTNIKA
linia autobusowa specjalna (pospieszna) ZWYCIĘZCÓW – Zwycięzców – Wał Miedzeszyński – most Łazienkowski – aleja Armii Ludowej – Wawelska – POMNIK LOTNIKA.
KŁOPOTOWSKIEGO

RONDO "RADOSŁAWA"
linia autobusowa specjalna (pospieszna) KŁOPOTOWSKIEGO – Sierakowskiego – aleja Solidarności (powrót: aleja Solidarności – Jagiellońska – Kłopotowskiego – KŁOPOTOWSKIEGO.) – most Śląsko-Dąbrowski – aleja Solidarności – aleja Jana Pawła II – RONDO "RADOSŁAWA".
1983.06.24.
1983.06.26.
OBJAZD KRÓTKOTERMINOWY Wstrzymanie ruchu tramwajowego (od 24 czerwca od godz. 20.00) i autobusowego (od 24 czerwca od godz. 18.00) w al. Jana Pawła II na odcinku od ronda "Radosława" do pl. Grunwaldzkiego w związku z badaniami stanu technicznego wiaduktu nad torami kolejowymi stacji Warszawa Gdańska.


5. HUTA – ... – Słowackiego – plac Wilsona – Mickiewicza – plac Inwalidów – Mickiewicza – Andersa – Stawki – aleja Jana Pawła II – aleja Solidarności – Towarowa – ... – WIATRACZNA.
11. HUTA – Zgrupowania Armii Krajowej "Kampinos" – Marymoncka – Słowackiego – plac Wilsona – Mickiewicza – plac Inwalidów – Mickiewicza – Andersa – Stawki – aleja Jana Pawła II – ... – CMENTARZ WOLSKI.
17. HUTA – ... – Słowackiego – plac Wilsona – Mickiewicza – plac Inwalidów – Mickiewicza – Andersa – Stawki – aleja Jana Pawła II – ... – SŁUŻEWIEC.
19. POTOCKA – Słowackiego – plac Wilsona – Mickiewicza – plac Inwalidów – Mickiewicza – Andersa – Stawki – aleja Jana Pawła II – ... – WYŚCIGI.
22. HUTA – Zgrupowania Armii Krajowej "Kampinos" – Marymoncka – Słowackiego – plac Wilsona – Mickiewicza – plac Inwalidów – Mickiewicza – Andersa – Stawki – aleja Jana Pawła II – aleja Solidarności – Towarowa – ... – WIATRACZNA.
27. HUTA – ... – Słowackiego – plac Wilsona – Mickiewicza – plac Inwalidów – Mickiewicza – Andersa – Stawki – aleja Jana Pawła II – aleja Solidarności – Wolska – CMENTARZ WOLSKI.
29. POTOCKA – Słowackiego – plac Wilsona – Mickiewicza – plac Inwalidów – Mickiewicza – Andersa – Stawki – aleja Jana Pawła II – ... – BANACHA.
33. HUTA – Zgrupowania Armii Krajowej "Kampinos" – Marymoncka – Słowackiego – plac Wilsona – Mickiewicza – plac Inwalidów – Mickiewicza – Andersa – Stawki – aleja Jana Pawła II – ... – WYŚCIGI.
103. HUTA – ... – Broniewskiego – Matysiakówny – Rydygiera – Przasnyska – Duchnicka – Powązkowska – Okopowa – Słomińskiego – ... – DWORZEC WSCHODNI (KIJOWSKA).
148. HUTA – ... – Popiełuszki – Matysiakówny – Rydygiera – Przasnyska – Duchnicka – Powązkowska – Dzika – aleja Jana Pawła II (powrót: aleja Jana Pawła II – Okopowa – Powązkowska) – ... – PLAC POWSTAŃCÓW WARSZAWY.
606. CHOMICZÓWKA – ... – Popiełuszki – Matysiakówny – Rydygiera – Przasnyska – Duchnicka – Powązkowska – Dzika – aleja Jana Pawła II (powrót: aleja Jana Pawła II – Okopowa – Powązkowska) – ... – BOKSERSKA.
E. HUTA – ... – Popiełuszki – Matysiakówny – Rydygiera – Przasnyska – Duchnicka – Powązkowska – Dzika – aleja Jana Pawła II (powrót: aleja Jana Pawła II – Okopowa – Powązkowska) – ... – SPARTAŃSKA.
Z. HUTA – Kasprowicza – Nocznickiego – Wólczyńska – aleja Reymonta – Broniewskiego – Krasińskiego – Popiełuszki – Matysiakówny – Rydygiera – Przasnyska – Duchnicka – Powązkowska – Okopowa – Stawki – aleja Jana Pawła II – RONDO "RADOSŁAWA" (powrót: RONDO "RADOSŁAWA" – Okopowa – Powązkowska).
1983.07.01. WAKACJE • Zawieszenie kursowania linii:
355, 359, 369, 382, 402, 432.

1983.07.09.
1983.07.10.
OBJAZD KRÓTKOTERMINOWY Wstrzymanie ruchu tramwajowego w al. Solidarności (na odcinku od ul. Okopowej do al. Jana Pawła II) oraz na ul. Wołoskiej i Marynarskiej (na odcinku od ul. Woronicza do pętli SŁUŻEWIEC) w związku z robotami ciepłowniczymi.


10. CMENTARZ WOLSKI – ... – Wołoska – Woronicza – Puławska – WILANOWSKA.
12. ŻERAŃ FSO – ... – Wołoska – Woronicza – Puławska – WILANOWSKA.
13. KOŁO – Obozowa – Młynarska – Górczewska – Staszica – Wolska (powrót: Wolska – Młynarska) – Skierniewicka – Kasprzaka – Prosta – aleja Jana Pawła II – aleja Solidarności – ... – KAWĘCZYŃSKA BAZYLIKA.
17. HUTA – ... – Wołoska – Woronicza – WORONICZA.
18. ŻERAŃ FSO – ... – Puławska – Woronicza – WORONICZA.
26. CMENTARZ WOLSKI – Wolska – Skierniewicka – Kasprzaka – Prosta – aleja Jana Pawła II – aleja Solidarności – ... – WIATRACZNA.
31. POTOCKA – ... – Puławska – Woronicza – WORONICZA.
32. CZYNSZOWA – ... – aleja Solidarności – aleja Jana Pawła II – Prosta – Kasprzaka – Skierniewicka – Wolska – aleja Solidarności – Towarowa – ... – PLAC NARUTOWICZA.
34. ANNOPOL – ... – aleja Solidarności – aleja Jana Pawła II – Prosta – Kasprzaka – ... – OSIEDLE WOLSKA.
Z. WORONICZA – Woronicza – Wołoska – Marynarska – Wynalazek – Cybernetyki – Taśmowa – SŁUŻEWIEC (powrót: SŁUŻEWIEC – Marynarska – Wołoska – Bytnara – Marzanny – WORONICZA.).
1983.07.11.
1983.08.12.
OBJAZD KRÓTKOTERMINOWY Wstrzymanie ruchu tramwajowego na ul. Okopowej w związku z przebudową torowiska.


1. ŻERAŃ WSCHODNI – ... – Słomińskiego – aleja Jana Pawła II – aleja Solidarności – Młynarska – ... – KOŁO.
5. HUTA – ... – Popiełuszki – aleja Jana Pawła II – aleja Solidarności – Towarowa – ... – WIATRACZNA.
22. HUTA – ... – Broniewskiego – aleja Jana Pawła II – aleja Solidarności – Towarowa – ... – WIATRACZNA.
27. HUTA – ... – Popiełuszki – aleja Jana Pawła II – aleja Solidarności – Wolska – CMENTARZ WOLSKI.
Z. RONDO "RADOSŁAWA" – Okopowa (powrót: Okopowa – Anielewicza – aleja Jana Pawła II – RONDO "RADOSŁAWA".) – OKOPOWA.
1983.07.17. SZCZAKI linia autobusowa sezonowa zwykła okresowa (kursuje w dni świąteczne i w środy w godzinach szczytu) OKĘCIE – aleja Krakowska – Raszyn: aleja Krakowska – Falenty: aleja Krakowska – Janki: aleja Krakowska – Nowy Sękocin: aleja Krakowska – Stary Sękocin: aleja Krakowska – Sękocin Las: aleja Krakowska – Łazy: aleja Krakowska – Marysin: aleja Krakowska – Wólka Kosowska: aleja Krakowska – Kolonia Warszawska: aleja Krakowska – Jabłonowo: aleja Krakowska – Mroków: aleja Krakowska – Rejonowa – Mrokowska Kolonia: Rejonowa – Warszawianka: Rejonowa – Wola Mrokowska: Rejonowa – Szczaki: Mrokowska – SZCZAKI. Uruchomienie linii sezonowej łączącej rejon ogródków działkowych w Szczakach z przystankiem przesiadkowym na Okęciu.
1983.07.31.
1983.08.01.
PL. DEFILAD

POWĄZKI
linia autobusowa cmentarna przyspieszona PLAC DEFILAD – Marszałkowska – Aleje Jerozolimskie (powrót: Aleje Jerozolimskie – Emilii Plater – jezdnia południowa PKiN – PLAC DEFILAD.) – aleja Jana Pawła II – Okopowa – Powązkowska (powrót: Powązkowska – Dzika – aleja Jana Pawła II) – POWĄZKI (SYBILLI).
Przystanki: PL. DEFILAD, RONDO ONZ, KINO FEMINA, POWĄZKI IV BRAMA, POWĄZKI (SYBILLI).
Uruchomienie kursującej tylko w dniach 31 lipca i 1 sierpnia specjalnej linii autobusowej w celu ułatwienia dojazdu do cmentarzy na Powązkach. Kursy 31 lipca w godz. 9-20, 1 sierpnia w godz. 13-20. Cena biletu - 10 zł.
1983.08.01.
1983.10.01.
OBJAZD KRÓTKOTERMINOWY Wstrzymanie ruchu tramwajowego w al. Waszyngtona (tylko w kierunku ronda Waszyngtona) w związku z wymianą torowiska tramwajowego.


5. HUTA – ... – most i aleja Poniatowskiego – aleja Waszyngtona – WIATRACZNA (powrót: WIATRACZNA – Grochowska – Zamoyskiego – aleja Zieleniecka – aleja i most Poniatowskiego).
9. OKĘCIE – ... – most i aleja Poniatowskiego – aleja Waszyngtona – Grochowska (powrót: Grochowska – Zamoyskiego – aleja Zieleniecka – aleja i most Poniatowskiego) – GOCŁAWEK.
22. HUTA – ... – most i aleja Poniatowskiego – aleja Zieleniecka – ALEJA ZIELENIECKA.
24. KOŁO – ... – most i aleja Poniatowskiego – aleja Waszyngtona – Grochowska (powrót: Grochowska – Zamoyskiego – aleja Zieleniecka – aleja i most Poniatowskiego) – GOCŁAWEK.
Z. RONDO WASZYNGTONA – aleja Waszyngtona – WIATRACZNA.
1983.08.17. 140 linia autobusowa zwykła stała PLAC UNII LUBELSKIEJ – Bagatela – Belwederska (powrót: Belwederska – Spacerowa – Klonowa – PLAC UNII LUBELSKIEJ.) – Sobieskiego – aleja Wilanowska – Przyczółkowa – POWSINEK.

(W soboty i dni świąteczne: ... – Przyczółkowa – Przekorna – Opieńki – POWSIN PARK KULTURY.)
Wprowadzenie wydłużonej trasy w dni świąteczne.
1983.08.18.
1983.08.20.
OBJAZD KRÓTKOTERMINOWY Wstrzymanie ruchu trolejbusowego w Piasecznie na odcinku od ul. Energetycznej do Szkolnej w związku z konserwacją sieci trakcyjnej.


51. WILANOWSKA – ... – Piaseczno: Puławska – PIASECZNO ENERGETYCZNA.
Z. PIASECZNO ENERGETYCZNA – Puławska – Chyliczkowska – Armii Krajowej – Puławska – PIASECZNO ENERGETYCZNA. [Linia jednokierunkowa.]
1983.08.27.
1983.08.28.
OBJAZD KRÓTKOTERMINOWY Wstrzymanie ruchu tramwajowego na ul. Annopol (na odcinku od pętli ANNOPOL do pętli ŻERAŃ WSCHODNI) w związku z budową sieci cieplnej.


1. ANNOPOL – Annopol – ... – KOŁO.
2. ANNOPOL – Annopol – ... – OKĘCIE.
3. ANNOPOL – Annopol – ... – GOCŁAWEK.
Z. BRÓDNO UGORY – Annopol – ŻERAŃ WSCHODNI.
1983.08.29.
1983.08.31.
OBJAZD KRÓTKOTERMINOWY Wstrzymanie w godz. 8.45 - 12.30 ruchu tramwajowego na ul. Wołoskiej i Marynarskiej (na odcinku od ul. Woronicza do pętli SŁUŻEWIEC) w związku z naprawą sieci trakcyjnej.


10. CMENTARZ WOLSKI – ... – Wołoska – Woronicza – Puławska – WILANOWSKA.
12. ŻERAŃ FSO – ... – Wołoska – Woronicza – Puławska – WILANOWSKA.
17. HUTA – ... – Wołoska – Woronicza – WORONICZA.
18. ŻERAŃ FSO – ... – Puławska – Woronicza – WORONICZA.
31. POTOCKA – ... – Puławska – Woronicza – WORONICZA.
Z. WORONICZA – Woronicza – Wołoska – Marynarska – Postępu – Cybernetyki – Taśmowa – SŁUŻEWIEC (powrót: SŁUŻEWIEC – Marynarska – Wołoska – Bytnara – Marzanny – WORONICZA.).
1983.09.01. KONIEC WAKACJI • Przywrócenie kursowania linii:
355, 359, 369, 382, 402, 432.

1983.09.04. PALMIRY linia autobusowa specjalna (pospieszna) PLAC DEFILAD – Marszałkowska – plac Bankowy – Andersa – Mickiewicza – plac Inwalidów – Mickiewicza – plac Wilsona – Słowackiego – Marymoncka – Pułkowa – Łomianki: Kolejowa – Dziekanów Leśny: Kolejowa – Pieńków: Kolejowa – Palmiry: droga przez Palmiry – POCIECHA.
Przystanki: PL. DEFILAD, PL. WILSONA, AWF (NŻ), PRZY AGORZE (NŻ), PALMIRY, POCIECHA.
Uruchomienie kursującej tylko 4 września linii autobusowej w związku z odbywającym się w Puszczy Kampinoskiej Apelem Poległych.
1983.09.12.
1983.09.21.
OBJAZD KRÓTKOTERMINOWY Wstrzymanie od 12 do 17 września oraz od 19 do 21 września w godz. 10.00 - 12.00 ruchu tramwajowego na ul. Kawęczyńskiej w związku z robotami sieciowymi.


7. OKĘCIE – ... – Kijowska – DWORZEC WSCHODNI.
13. KOŁO – ... – Kijowska – DWORZEC WSCHODNI.
21bis. ŻERAŃ FSO – ... – Kijowska – DWORZEC WSCHODNI.
Z. DWORZEC WSCHODNI (KIJOWSKA) – Kijowska – Markowska – Ząbkowska – Kawęczyńska – Folwarczna – Łochowska – Siedlecka – Otwocka – KAWĘCZYŃSKA BAZYLIKA (powrót: KAWĘCZYŃSKA BAZYLIKA – Kawęczyńska – Ząbkowska).
1983.09.17. 137
BIS
linia autobusowa zwykła stała WIATRACZNA – aleja Stanów Zjednoczonych – Grenadierów – Ostrobramska – Marsa – Okularowa – Stepowa – Korkowa – MARYSIN.
(Stara trasa: WIATRACZNA – Grochowska – Płowiecka – Marsa – ... – MARYSIN.)
Korekta trasy w celu poprawy obsługi komunikacyjnej osiedli mieszkaniowych położonych wzdłuż ul. Ostrobramskiej.
1983.10.01. 211 linia autobusowa podmiejska zwykła stała MARYSIN – Korkowa – Wesoła: Wspólna – Niemcewicza – 1 Praskiego Pułku – Armii Krajowej – Sulejówek: Moraczewskiego – aleja Piłsudskiego – Paderewskiego – SULEJÓWEK SZKOLNA.
(Stara trasa: MARYSIN – ... – 1 Praskiego Pułku – Armii Krajowej – WESOŁA WOLA GRZYBOWSKA.)
Przedłużenie trasy do Sulejówka.
1983.10.09. 192 linia autobusowa zwykła stała LIKWIDACJA LINII.
(Stara trasa: EMILII PLATER – Dworzec Centralny (poziom -1) – aleja Jana Pawła II (powrót: aleja Jana Pawła II – Świętokrzyska – EMILII PLATER.) – Chałubińskiego – aleja Niepodległości – Puławska – Dolina Służewiecka – aleja KEN – Surowieckiego – Romera – Herbsta – Jastrzębowskiego – URSYNÓW PÓŁNOCNY.)
Połączenie linii na wniosek mieszkańców Ursynowa w celu usprawnienia połączenia komunikacyjnego Ursynowa z centrum miasta.
492 linia autobusowa przyspieszona stała EMILII PLATER – Dworzec Centralny (poziom -1) – aleja Jana Pawła II – Chałubińskiego (powrót: Chałubińskiego – aleja Jana Pawła II – Świętokrzyska – EMILII PLATER.) – aleja Niepodległości – Puławska – Dolina Służewiecka – aleja KEN – Surowieckiego – Romera – Herbsta – Jastrzębowskiego – URSYNÓW PÓŁNOCNY.
1983.10.10. BIAŁOBRZEGI linia autobusowa sezonowa pospieszna (kursuje w dni świąteczne) SEZONOWE ZAWIESZENIE KURSOWANIA.
(Stała trasa: PLAC DEFILAD – Marszałkowska – plac Bankowy – aleja Solidarności – most Śląsko-Dąbrowski – aleja Solidarności – Radzymińska – Ząbki: Radzymińska – Marki: Piłsudskiego – droga do Nieporętu – Wólka Radzymińska: Pogonowskiego – Nieporęt: Nowolipie – Zegrzyńska – aleja Wojska Polskiego – Białobrzegi: aleja Wojska Polskiego – BIAŁOBRZEGI.)
Zakończenie sezonu wypoczynkowego.
CHOJNÓW linia autobusowa sezonowa pospieszna (kursuje w dni świąteczne) SEZONOWE ZAWIESZENIE KURSOWANIA.
(Stała trasa: PLAC DEFILAD – Marszałkowska – plac Konstytucji – Waryńskiego – Puławska (powrót: Puławska – plac Unii Lubelskiej – Marszałkowska – plac Zbawiciela – plac Konstytucji) – Iwiczna: Puławska – Piaseczno: (Puławska – Kościuszki – 17 Stycznia – Asfaltowa?) – Chojnów: Asfaltowa – CHOJNÓW (nowa pętla).)
MAGDALENKA linia autobusowa sezonowa pospieszna (kursuje w dni świąteczne) SEZONOWE ZAWIESZENIE KURSOWANIA.
(Stała trasa: PLAC DEFILAD – Marszałkowska – Aleje Jerozolimskie – plac Zawiszy – Grójecka – plac Narutowicza – Grójecka – aleja Krakowska – Raszyn: aleja Krakowska – Falenty: aleja Krakowska – Janki: aleja Krakowska – Nowy Sękocin: aleja Krakowska – Stary Sękocin: aleja Krakowska – Sękocin Las: aleja Krakowska – Słoneczna – Magdalenka: Słoneczna – Lesznowola – LESZNOWOLA.)
SZCZAKI linia autobusowa sezonowa pospieszna (kursuje w dni świąteczne) SEZONOWE ZAWIESZENIE KURSOWANIA.
(Stała trasa: OKĘCIE – aleja Krakowska – Raszyn: aleja Krakowska – Falenty: aleja Krakowska – Janki: aleja Krakowska – Nowy Sękocin: aleja Krakowska – Stary Sękocin: aleja Krakowska – Sękocin Las: aleja Krakowska – Łazy: aleja Krakowska – Marysin: aleja Krakowska – Wólka Kosowska: aleja Krakowska – Kolonia Warszawska: aleja Krakowska – Jabłonowo: aleja Krakowska – Mroków: aleja Krakowska – Rejonowa – Mrokowska Kolonia: Rejonowa – Warszawianka: Rejonowa – Wola Mrokowska: Rejonowa – Szczaki: Mrokowska – SZCZAKI.)
1983.10.15. 490 linia autobusowa przyspieszona stała EMILII PLATER (DWORZEC ŚRÓDMIEŚCIE) – Emilii Plater – Świętokrzyska – aleja Jana Pawła II – Słomińskiego – most Gdański – Starzyńskiego – 11 Listopada – św. Wincentego – Kondratowicza – Łabiszyńska – SUWALSKA (powrót: SUWALSKA – Łabiszyńska – Krasnobrodzka – Chodecka – Kondratowicza). Wprowadzenie kursowania poza godzinami szczytu oraz w dni świąteczne zgodnie z sugestiami mieszkańców Bródna.
1983.10.15.
1983.10.16.
OBJAZD KRÓTKOTERMINOWY Wstrzymanie ruchu tramwajowego na ul. Wolskiej (na odcinku od ul. Skierniewickiej do pętli CMENTARZ WOLSKI) w związku z robotami ciepłowniczymi w rejonie skrzyżowania z ul. Grabowską.


10. OSIEDLE WOLSKA – aleja Prymasa Tysiąclecia – Kasprzaka – ... – SŁUŻEWIEC.
11. HUTA – ... – Kasprzaka – aleja Prymasa Tysiąclecia – OSIEDLE WOLSKA.
26. STASZICA – Wolska – aleja Solidarności (powrót: aleja Solidarności – Młynarska – Górczewska – STASZICA.) – ... – WIATRACZNA.
27. HUTA – ... – aleja Solidarności – Młynarska – Górczewska – STASZICA (powrót: STASZICA – Wolska – aleja Solidarności).
Z. CMENTARZ WOLSKI – Fort Wola – Wolska – aleja Solidarności – OKOPOWA.
1983.10.17. CHOMICZÓWKA linia autobusowa specjalna pospieszna (kursuje w dni powszednie w godz. 6-9 i 14-18) PLAC DEFILAD – Marszałkowska – plac Bankowy – Andersa – Mickiewicza – plac Inwalidów – Mickiewicza – plac Wilsona – Krasińskiego – Broniewskiego – aleja Reymonta – Wólczyńska – Conrada – CHOMICZÓWKA. Przywrócenie kursowania linii specjalnej obsługiwanej taborem przedsiębiorstw turystycznych.
1983.10.23. 108 linia autobusowa zwykła stała PLAC TRZECH KRZYŻY – Książęca – Rozbrat – Myśliwiecka – Szwoleżerów – Czerniakowska – Bartycka – Gościniec – Polska – Antoniewska – Augustówka – Powsińska – św. Bonifacego – STEGNY.
(Stara trasa: PLAC TRZECH KRZYŻY – ... – Powsińska – SADYBA.)
Przedłużenie trasy zgodnie z postulatami pracowników EC Siekierki.
185 linia autobusowa zwykła stała GWIAŹDZISTA – Potocka – Mickiewicza – plac Wilsona – Krasińskiego – Wybrzeże Gdyńskie – Wybrzeże Gdańskie – Wybrzeże Kościuszkowskie – Solec – Czerniakowska – Powsińska – św. Bonifacego – aleja Sikorskiego – Dolina Służewiecka – aleja Rodowicza – Ciszewskiego – Cynamonowa – Gandhi – Dereniowa – Płaskowickiej – NATOLIN PÓŁNOCNY.
(Stara trasa: GWIAŹDZISTA – ... – św. Bonifacego – STEGNY.)
Przedłużenie trasy w celu poprawy obsługi komunikacyjnej Ursynowa.
D linia autobusowa pospieszna stała PLAC HALLERA – Dąbrowszczaków – Inżynierska – Wileńska – Targowa (powrót: Targowa – 11 Listopada – Inżynierska) – aleja Solidarności – most Śląsko-Dąbrowski – aleja Solidarności – Kapucyńska – Miodowa (powrót: Krakowskie Przedmieście – plac Zamkowy – Senatorska – Nowy Przejazd – aleja Solidarności) – Krakowskie Przedmieście – Świętokrzyska – aleja Jana Pawła II – Chałubińskiego – aleja Niepodległości – Woronicza – Wołoska – Rzymowskiego – Gotarda – Bokserska – BOKSERSKA.
(Stara trasa: PLAC HALLERA – ... – Wołoska – Rzymowskiego – Obrzeżna – BOKSERSKA.)
Korekta trasy na terenie Służewca Przemysłowego.
1983.10.26. 606 linia autobusowa nocna zwykła stała CHOMICZÓWKA – Conrada – Sokratesa – Kasprowicza – Huta – Kasprowicza – Nocznickiego – Zgrupowania Armii Krajowej "Kampinos" – Marymoncka – Podleśna – Lektykarska – Hłaski – Gdańska – Słowackiego – Popiełuszki – aleja Jana Pawła II – Świętokrzyska – Emilii Plater – EMILII PLATER – Emilii Plater – Aleje Jerozolimskie – Chałubińskiego – aleja Niepodległości – Malczewskiego – Joliot-Curie – Woronicza – Racjonalizacji – Konstruktorska – Postępu – Marynarska – Rzymowskiego – Gotarda – Bokserska – BOKSERSKA.
(Stara trasa: CHOMICZÓWKA – ... – Postępu – Cybernetyki – Rzymowskiego – Gotarda (powrót: Gotarda – Orzycka – Cybernetyki) – Bokserska – BOKSERSKA.)
Korekta trasy na terenie Służewca Przemysłowego.
1983.10.31. W linia autobusowa sezonowa pospieszna (kursuje w dni wyścigów konnych) SEZONOWE ZAWIESZENIE KURSOWANIA.
(Stała trasa: PLAC DEFILAD – Marszałkowska – plac Konstytucji – Waryńskiego – Puławska (powrót: Puławska – plac Unii Lubelskiej – Marszałkowska – plac Zbawiciela – plac Konstytucji) – WYŚCIGI.)
Zakończenie sezonu.
1983.10.31.
1983.11.01.
PL. DEFILAD

POWĄZKI
(CMENTARZ WOJSKOWY)
linia autobusowa cmentarna pospieszna PLAC DEFILAD – Marszałkowska – Aleje Jerozolimskie – plac Zawiszy – Towarowa – Okopowa (powrót: Okopowa – Towarowa – Prosta – Świętokrzyska – Marszałkowska – PLAC DEFILAD.) – Powązkowska – POWĄZKI (CMENTARZ WOJSKOWY).
Przystanki: PL. DEFILAD, DW. CENTRALNY (→POWĄZKI), METRO ŚWIĘTOKRZYSKA (→PL. DEFILAD), POWĄZKI (CMENTARZ WOJSKOWY).
Uruchomienie linii cmentarnych. Więcej szczegółów znajduje się TUTAJ.
PL. DEFILAD

POWĄZKI
(IV BRAMA)
linia autobusowa cmentarna pospieszna PLAC DEFILAD – Aleje Jerozolimskie – plac Zawiszy – Towarowa – Okopowa (powrót: Okopowa – Towarowa – Prosta – Świętokrzyska – Marszałkowska – PLAC DEFILAD.) – Powązkowska – POWĄZKI (IV BRAMA).
Przystanki: PL. DEFILAD, DW. CENTRALNY (→POWĄZKI), METRO ŚWIĘTOKRZYSKA (→PL. DEFILAD), POWĄZKI (IV BRAMA).
PL. DEFILAD

CMENTARZ PÓŁNOCNY
(BRAMA GŁÓWNA)
linia autobusowa cmentarna zwykła PLAC DEFILAD – jezdnia północna PKiN – Emilii Plater – Świętokrzyska – Marszałkowska (powrót: Marszałkowska – PLAC DEFILAD.) – plac Bankowy – Andersa – Mickiewicza – plac Inwalidów – Mickiewicza – plac Wilsona – Słowackiego – Żeromskiego – Wólczyńska – Opłotek – Palisadowa – Wóycickiego – CMENTARZ PÓŁNOCNY BRAMA GŁÓWNA.
Przystanki: PL. DEFILAD, PL. BANKOWY, DW. GDAŃSKI, PL. WILSONA, PRZYBYSZEWSKIEGO, CM. WAWRZYSZEWSKI, CM. PÓŁNOCNY BRAMA GŁÓWNA.
PL. DEFILAD

CMENTARZ BRÓDNOWSKI
(ŚW. WINCENTEGO)
linia autobusowa cmentarna pospieszna PLAC DEFILAD – jezdnia północna PKiN – Emilii Plater – Świętokrzyska – Marszałkowska (powrót: Marszałkowska – PLAC DEFILAD.) – plac Bankowy – Andersa – Muranowska – Bonifraterska – Słomińskiego (powrót: Słomińskiego – Andersa) – most Gdański – Starzyńskiego – 11 Listopada – św. Wincentego – Kołowa – Gościeradowska – Borzymowska – św. Wincentego – CMENTARZ BRÓDNOWSKI (ŚW. WINCENTEGO) (powrót: CMENTARZ BRÓDNOWSKI (ŚW. WINCENTEGO) – św. Wincentego – 11 Listopada – Starzyńskiego).
Przystanki: PL. DEFILAD, PL. BANKOWY, DWORZEC GDAŃSKI (→PL. DEFILAD), BONIFRATERSKA (→CM. BRÓDNOWSKI), RONDO STARZYŃSKIEGO, CMENTARZ BRÓDNOWSKI (ŚW. WINCENTEGO).
PL. DEFILAD

CMENTARZ BRÓDNOWSKI
(ODROWĄŻA)
linia autobusowa cmentarna pospieszna PLAC DEFILAD – jezdnia północna PKiN – Emilii Plater – Świętokrzyska – Marszałkowska (powrót: Marszałkowska – PLAC DEFILAD.) – plac Bankowy – Andersa – Muranowska – Bonifraterska – Słomińskiego (powrót: Słomińskiego – Andersa) – most Gdański – Starzyńskiego – Jagiellońska – Toruńska – Wysockiego – Odrowąża – CMENTARZ BRÓDNOWSKI (ODROWĄŻA) (powrót: CMENTARZ BRÓDNOWSKI (ODROWĄŻA) – Odrowąża – 11 Listopada – Starzyńskiego).
Przystanki: PL. DEFILAD. PL. BANKOWY, DWORZEC GDAŃSKI (→PL. DEFILAD), BONIFRATERSKA (→CM. BRÓDNOWSKI), RONDO STARZYŃSKIEGO, POŻAROWA, CMENTARZ BRÓDNOWSKI (ODROWĄŻA).
PL. DEFILAD

CMENTARZ BRÓDNOWSKI
(CHODECKA)
linia autobusowa cmentarna pospieszna PLAC DEFILAD – jezdnia północna PKiN – Emilii Plater – Świętokrzyska – Marszałkowska (powrót: Marszałkowska – PLAC DEFILAD.) – plac Bankowy – aleja Solidarności – Nowy Zjazd – Wybrzeże Gdańskie (powrót: Wybrzeże Gdańskie – Grodzka – aleja Solidarności) – Wybrzeże Gdyńskie – most Grota-Roweckiego – Toruńska – Wysockiego – Bartnicza – Wyszogrodzka – Chodecka – CMENTARZ BRÓDNOWSKI (CHODECKA).
Przystanki: PL. DEFILAD. PL. BANKOWY, CENTRUM OLIMPIJSKIE (NŻ), ŻERAŃ FSO, CMENTARZ BRÓDNOWSKI (CHODECKA).
PL. NARUTOWICZA

POWĄZKI
(CMENTARZ WOJSKOWY)
linia autobusowa cmentarna pospieszna PLAC NARUTOWICZA – Grójecka – plac Zawiszy – Towarowa – Okopowa – Powązkowska – POWĄZKI (CMENTARZ WOJSKOWY).
Przystanki: PL. NARUTOWICZA, POWĄZKI (IV BRAMA), POWĄZKI (CMENTARZ WOJSKOWY).
PL. NARUTOWICZA

CMENTARZ BRÓDNOWSKI
(ŚW. WINCENTEGO)
linia autobusowa cmentarna pospieszna PLAC NARUTOWICZA – Grójecka – plac Zawiszy – Aleje Jerozolimskie – most i aleja Poniatowskiego – aleja Zieleniecka – Targowa – 11 Listopada – św. Wincentego – Kołowa – Gościeradowska – Borzymowska – św. Wincentego – CMENTARZ BRÓDNOWSKI (ŚW. WINCENTEGO) (powrót: CMENTARZ BRÓDNOWSKI (ŚW. WINCENTEGO) – św. Wincentego – 11 Listopada – Ratuszowa – Inżynierska – Wileńska – Targowa).
Przystanki: PL. NARUTOWICZA, DW. CENTRALNY, RONDO WASZYNGTONA, DWORZEC WILEŃSKI, CMENTARZ BRÓDNOWSKI (ŚW. WINCENTEGO).
WIATRACZNA

POWĄZKI
(CMENTARZ WOJSKOWY)
linia autobusowa cmentarna pospieszna WIATRACZNA – aleja Waszyngtona – aleja i most Poniatowskiego – Aleje Jerozolimskie – plac Zawiszy – Towarowa – Okopowa – Powązkowska – POWĄZKI (CMENTARZ WOJSKOWY).
Przystanki: WIATRACZNA, RONDO WASZYNGTONA, DW. CENTRALNY, POWĄZKI (IV BRAMA), POWĄZKI (CMENTARZ WOJSKOWY).
WIATRACZNA

CMENTARZ BRÓDNOWSKI
(ŚW. WINCENTEGO)
linia autobusowa cmentarna pospieszna WIATRACZNA – Grochowska – Zamoyskiego – Targowa – 11 Listopada – św. Wincentego – Kołowa – Gościeradowska – Borzymowska – św. Wincentego – CMENTARZ BRÓDNOWSKI (ŚW. WINCENTEGO) (powrót: CMENTARZ BRÓDNOWSKI (ŚW. WINCENTEGO) – św. Wincentego – 11 Listopada – Ratuszowa – Inżynierska – Wileńska – Targowa).
Przystanki: WIATRACZNA, DW. WILEŃSKI, CMENTARZ BRÓDNOWSKI (ŚW. WINCENTEGO).
DW. WSCHODNI

CMENTARZ BRÓDNOWSKI
(ŚW. WINCENTEGO)
linia autobusowa cmentarna pospieszna DWORZEC WSCHODNI (KIJOWSKA) – Kijowska – Targowa – 11 Listopada – św. Wincentego – Kołowa – Gościeradowska – Borzymowska – św. Wincentego – CMENTARZ BRÓDNOWSKI (ŚW. WINCENTEGO) (powrót: CMENTARZ BRÓDNOWSKI (ŚW. WINCENTEGO) – św. Wincentego – 11 Listopada – Ratuszowa – Inżynierska – Wileńska – Targowa).
Przystanki: DW. WSCHODNI, DW. WILEŃSKI, CMENTARZ BRÓDNOWSKI (ŚW. WINCENTEGO).
CMENTARZ PÓŁNOCNY
(BRAMA GŁÓWNA)

CMENTARZ BRÓDNOWSKI
(ŚW. WINCENTEGO)
linia autobusowa cmentarna pospieszna CMENTARZ PÓŁNOCNY BRAMA GŁÓWNA – Wóycickiego – Palisadowa – Opłotek – Wólczyńska – Żeromskiego – Perzyńskiego – Broniewskiego – Elbląska – Powązkowska (powrót: Powązkowska – Krasińskiego – Broniewskiego) – Okopowa – Słomińskiego – most Gdański – Starzyńskiego – 11 Listopada – św. Wincentego – Kołowa – Gościeradowska – Borzymowska – św. Wincentego – CMENTARZ BRÓDNOWSKI (ŚW. WINCENTEGO) (powrót: CMENTARZ BRÓDNOWSKI (ŚW. WINCENTEGO) – św. Wincentego – 11 Listopada – Starzyńskiego).
Przystanki: CM. PÓŁNOCNY BRAMA GŁÓWNA, CM. WAWRZYSZEWSKI, ELBLĄSKA, POWĄZKI (IV BRAMA), DWORZEC GDAŃSKI (→POWĄZKI), BONIFRATERSKA (→CM. BRÓDNOWSKI), RONDO STARZYŃSKIEGO, CMENTARZ BRÓDNOWSKI (ŚW. WINCENTEGO).
CMENTARZ PÓŁNOCNY
(BRAMA GŁÓWNA)

CMENTARZ BRÓDNOWSKI
(CHODECKA)
linia autobusowa cmentarna pospieszna CMENTARZ PÓŁNOCNY BRAMA GŁÓWNA – Wóycickiego – Żubrowa – Dzierżoniowska – Pułkowa – Marymoncka – Podleśna – Gwiaździsta – Wybrzeże Gdyńskie – most Grota-Roweckiego – Toruńska – Wysockiego – Bartnicza – Wyszogrodzka – Chodecka – CMENTARZ BRÓDNOWSKI (CHODECKA).
Przystanki: CM. PÓŁNOCNY BRAMA GŁÓWNA, PROZY, ŻERAŃ FSO, CMENTARZ BRÓDNOWSKI (CHODECKA).
PL. WILSONA

PALMIRY
linia autobusowa cmentarna pospieszna PLAC WILSONA – Słowackiego – Marymoncka – Pułkowa – Łomianki: Kolejowa – Dziekanów Leśny: Kolejowa – Pieńków: Kolejowa – Palmiry: droga przez Palmiry – PALMIRY.
Przystanki: PL. WILSONA, ŁOMIANKI (NŻ), DZIEKANÓW (NŻ), ŁOMNA (NŻ), PALMIRY.
1983.11.07. 194
BIS
linia autobusowa zwykła okresowa szczytowa (kursuje w dni robocze) ZM URSUS – Traktorzystów – Jagiełły – Warszawska – Keniga – PKP URSUS NIEDŹWIADEK. Uruchomienie linii jako dowozowej do Zakładów Mechanicznych URSUS.
OSIEDLE LAZUROWA linia autobusowa specjalna pospieszna (kursuje w dni powszednie w godz. 6-9 i 14-18) PLAC DEFILAD – południowa jezdnia PKiN – Emilii Plater – Świętokrzyska (powrót: Świętokrzyska – Marszałkowska – PLAC DEFILAD.) – Prosta – Kasprzaka – Wolska – Połczyńska – Szeligowska – Lazurowa – Człuchowska – OSIEDLE LAZUROWA. Przywrócenie kursowania linii specjalnych obsługiwanych taborem przedsiębiorstw turystycznych.
BRÓDNO linia autobusowa specjalna pospieszna (kursuje w dni powszednie w godz. 6-9 i 14-18) PLAC DEFILAD – Marszałkowska – plac Bankowy – aleja Solidarności – Nowy Zjazd – Wybrzeże Gdańskie (powrót: Wybrzeże Gdańskie – Grodzka – aleja Solidarności – Wybrzeże Gdyńskie – most Grota-Roweckiego – Toruńska – Rembielińska – Kondratowicza – Łabiszyńska – Toruńska – BRÓDNO UGORY (powrót: BRÓDNO UGORY – Toruńska – most Grota-Roweckiego).
1983.11.19. OBJAZD KRÓTKOTERMINOWY Wstrzymanie ruchu tramwajowego od wczesnych godzin porannych do popołudniowych w al. Waszyngtona (tylko w kierunku ronda Waszyngtona) w związku z robotami ziemnymi.


5. HUTA – ... – most i aleja Poniatowskiego – aleja Waszyngtona – WIATRACZNA (powrót: WIATRACZNA – Grochowska – Zamoyskiego – aleja Zieleniecka – aleja i most Poniatowskiego).
9. OKĘCIE – ... – most i aleja Poniatowskiego – aleja Waszyngtona – Grochowska (powrót: Grochowska – Zamoyskiego – aleja Zieleniecka – aleja i most Poniatowskiego) – GOCŁAWEK.
22. HUTA – ... – most i aleja Poniatowskiego – aleja Waszyngtona – WIATRACZNA (powrót: WIATRACZNA – Grochowska – Zamoyskiego – aleja Zieleniecka – aleja i most Poniatowskiego).
24. KOŁO – ... – most i aleja Poniatowskiego – aleja Waszyngtona – Grochowska (powrót: Grochowska – Zamoyskiego – aleja Zieleniecka – aleja i most Poniatowskiego) – GOCŁAWEK.
Z. RONDO WASZYNGTONA – aleja Waszyngtona – WIATRACZNA.
1983.11.28.
1983.12.02.
OBJAZD KRÓTKOTERMINOWY Wstrzymanie ruchu tramwajowego w godz. 10-13 na ul. Młynarskiej i Obozowej (na odcinku od ul. Leszno do pętli KOŁO) w związku z remontem sieci trakcyjnej.


1. ŻERAŃ WSCHODNI – ... – aleja Solidarności – Młynarska – Górczewska – STASZICA (powrót: STASZICA – Wolska – aleja Solidarności).
13. STASZICA – Wolska – aleja Solidarności (powrót: aleja Solidarności – Młynarska – Górczewska – STASZICA.) – ... – KAWĘCZYŃSKA BAZYLIKA.
20. STASZICA – Wolska – aleja Solidarności (powrót: aleja Solidarności – Młynarska – Górczewska – STASZICA.) – ... – BANACHA.
24. STASZICA – Wolska – aleja Solidarności (powrót: aleja Solidarności – Młynarska – Górczewska – STASZICA.) – ... – GOCŁAWEK.
Z. KOŁO – księcia Janusza – Obozowa – Młynarska – Leszno – Okopowa – aleja Solidarności – Młynarska – Obozowa – Ciołka – Newelska – księcia Janusza – KOŁO. [Linia jednokierunkowa.]
1983.12.01. 159 linia autobusowa zwykła stała KOŁO – Obozowa – Ciołka (powrót: Ciołka – Newelska – księcia Janusza – KOŁO.) – Górczewska – Olbrachta – Redutowa – Wolska – Kasprzaka (powrót: Kasprzaka – Ordona – Wolska) – Towarowa – plac Zawiszy – Raszyńska – Koszykowa – Piękna – Myśliwiecka – Łazienkowska – Czerniakowska – Gołkowska – OSIEDLE BERNARDYŃSKA.
(Stara trasa: KOŁO – ... – Czerniakowska – CHEŁMSKA.)
Przedłużenie trasy po wielokrotnych postulatach mieszkańców osiedla Bernardyńska.
162 linia autobusowa zwykła stała OSIEDLE BERNARDYŃSKA – Gołkowska – Czerniakowska – Szwoleżerów – Myśliwiecka – Rozbrat – Kruczkowskiego – aleja 3 Maja – Solec – Dobra – Tamka – Wybrzeże Kościuszkowskie – Nowy Zjazd – most Śląsko-Dąbrowski (powrót: most Śląsko-Dąbrowski – Grodzka – Wybrzeże Kościuszkowskie – Karowa – Dobra – Czerwonego Krzyża – Kruczkowskiego) – aleja Solidarności – Targowa – 11 Listopada – Kowieńska – Szwedzka – św. Wincentego (powrót: św. Wincentego – 11 Listopada – Ratuszowa – Inżynierska – Wileńska – Targowa) – Kołowa – Handlowa – Pratulińska – Trocka – TARGÓWEK.
(Stara trasa: (W dni robocze w godzinach szczytu: KIERBEDZIA – Bobrowiecka – Chełmska – Czerniakowska – ...)

CHEŁMSKA – Czerniakowska – Szwoleżerów – ... – TARGÓWEK.)
Przedłużenie trasy po wielokrotnych postulatach mieszkańców osiedla Bernardyńska, skierowanie do pętli Kierbedzia nowej linii 459.
359 linia autobusowa zwykła okresowa szczytowa (kursuje w dni robocze) LIKWIDACJA LINII.
(Stara trasa: KOŁO – Obozowa – Ciołka (powrót: Ciołka – Newelska – księcia Janusza – KOŁO.) – Górczewska – Olbrachta – Redutowa – Wolska – Kasprzaka (powrót: Kasprzaka – Ordona – Wolska) – Towarowa – plac Zawiszy – Raszyńska – Koszykowa – Piękna – Myśliwiecka – Łazienkowska – TORWAR.)
Przekształcenie w linię przyspieszoną wraz ze zmianą oznaczenia i przedłużeniem trasy.
459 linia autobusowa przyspieszona okresowa szczytowa (kursuje w dni robocze) KOŁO – Obozowa – Ciołka (powrót: Ciołka – Newelska – księcia Janusza – KOŁO.) – Górczewska – Olbrachta – Redutowa – Wolska – Kasprzaka (powrót: Kasprzaka – Ordona – Wolska) – Towarowa – plac Zawiszy – Raszyńska – Koszykowa – Piękna – Myśliwiecka – Łazienkowska – Czerniakowska – Chełmska – Bobrowiecka – KIERBEDZIA.
Przystanki: KOŁO, DALIBORA (→KOŁO), BROŻKA, CIOŁKA, REDUTOWA, PUSTOLA, NAKIELSKA, REDUTA WOLSKA, PKP KASPRZAKA, SZPITAL WOLSKI, KAROLKOWA, PL. ZAWISZY, LINDLEYA (NŻ), KOSZYKOWA, NOAKOWSKIEGO, PL. KONSTYTUCJI, KRUCZA, ROZBRAT, ZARUSKIEGO, SIELCE, CHEŁMSKA, BOBROWIECKA, KIERBEDZIA.
ZMIANY PRZYSTANKOWE DOMANIEWSKA - uruchomienie przystanku warunkowego (obowiązuje dla linii 492).
1983.12.09.
1983.12.11.
W linia autobusowa specjalna (pospieszna) PLAC DEFILAD – Marszałkowska – plac Konstytucji – Waryńskiego – Puławska (powrót: Puławska – plac Unii Lubelskiej – Marszałkowska – plac Zbawiciela – plac Konstytucji) – WYŚCIGI. Uruchomienie kursującej w godz. 10-17 specjalnej linii autobusowej w związku z odbywającą się na terenie Państwowych Torów Wyścigów Konnych międzynarodową wystawą gołębi rasowych i zwierząt futerkowych "Intertau".
1983.12.12. 338 linia autobusowa zwykła okresowa szczytowa (kursuje w dni robocze) LIKWIDACJA LINII.
(Stara trasa: DWORZEC WSCHODNI (KIJOWSKA) – Kijowska – Targowa – Ząbkowska – Radzymińska – Naczelnikowska – Zabraniecka – Utrata – UTRATA.)
Połączenie linii wraz z przekształceniem w linię przyspieszoną.
369 linia autobusowa zwykła okresowa szczytowa (kursuje w dni robocze) LIKWIDACJA LINII.
(Stara trasa: WILEŃSKA – Targowa – 11 Listopada (powrót: 11 Listopada – Ratuszowa – Inżynierska – WILEŃSKA.) – św. Wincentego – Kondratowicza – Łabiszyńska – SUWALSKA (powrót: SUWALSKA – Łabiszyńska – Łojewska – Chodecka – Kondratowicza).)
469 linia autobusowa przyspieszona okresowa szczytowa (kursuje w dni robocze) SUWALSKA – Łabiszyńska – Łojewska – Chodecka (powrót: Chodecka – Kondratowicza – Łabiszyńska – SUWALSKA.) – Wyszogrodzka – Bartnicza – Wysockiego – Odrowąża – 11 Listopada – Ratuszowa – Inżynierska – Wileńska – Targowa (powrót: Targowa – 11 Listopada) – Ząbkowska – Radzymińska – Naczelnikowska – Zabraniecka – Utrata – UTRATA.
1983.12.19. 460 linia autobusowa przyspieszona okresowa szczytowa (kursuje w dni robocze) DWORZEC CENTRALNY (poziom -1) – Emilii Plater – Twarda – plac Grzybowski – Królewska – Krakowskie Przedmieście – plac Zamkowy – Senatorska – Nowy Przejazd – aleja Solidarności (powrót: aleja Solidarności – Kapucyńska – Miodowa – Krakowskie Przedmieście) – most Śląsko-Dąbrowski – aleja Solidarności – Radzymińska – Gorzykowska – Handlowa – Pratulińska – Trocka – TARGÓWEK. Uruchomienie linii dla usprawnienia połączenia komunikacyjnego osiedla Targówek z centralnymi rejonami miasta.
DOKŁADNE DATY ZMIAN NIEZNANE
1983.??.??. MARKI linia autobusowa specjalna pospieszna (kursuje w dni powszednie w godz. 6-9 i 14-18) DWORZEC WILEŃSKI – aleja Solidarności – Radzymińska – Ząbki: Radzymińska – Marki: Piłsudskiego – MARKI. Uruchomienie kolejnej linii specjalnej obsługiwanej taborem przedsiębiorstw turystycznych.

 

SPIS TRAS (stan na koniec grudnia 1983 r.)

SCHEMAT KOMUNIKACJI DZIENNEJ (stan na koniec grudnia 1983 r.)

SCHEMAT KOMUNIKACJI NOCNEJ (stan na koniec grudnia 1983 r.)

POWRÓT DO SPISU LAT


KONTAKT: trasbus@o2.pl.