Drodzy Goście,

Na początku sierpnia br. wydana została nowa książka o warszawskich tramwajach. Publikacja ma tytuł "Tramwajem przez Stadt Warschau, czyli okupacyjne dzieje warszawskiej komunikacji miejskiej w latach 1939-1945" i traktuje o losach warszawskiej komunikacji w okresie II wojny światowej. Książka ta jest niejako kontynuacją wydanej w roku 2013 publikacji "Tramwajem przez piekło" (która to opisywała dzieje komunikacji [głównie] tramwajowej w getcie warszawskim).

Książka obecnie wydana napisana została przez Dariusza Walczaka z pomocą zespołu autorskiego. Ma blisko 280 stron i twardą okładkę (papier kredowy, format A4). Zawiera kilkaset archiwalnych, często unikatowych i po raz pierwszy publikowanych fotografii (wielokrotnie są to pierwsze zdjęcia danych rzeczy albo fotki, które rozwiewają zagadki komunikacyjne, które przez wiele lat wydawały się być już nie do rozwiązania), a także m.in. wykaz barykad, układy torowisk, przebiegi tras, skany biletów, mandatów i innych dokumentów, rysunki i schematy taboru, informacje nt. zajezdni oraz tramwajarzy jako grupy zawodowej.

Publikacja wydaje się być "dopieszczona" pod każdym względem - wydawniczym, zdjęciowym i merytorycznym. Polecana jest zarówno pasjonatom komunikacji miejskiej, jak i historykom i varsavianistom. Autorzy przez wiele lat gromadzili materiały, ktore teraz ujrzały światło dzienne. Książka robi wrażenie, bo z pewnością jest to pierwsza publikacja tak kompleksowo traktująca o komunikacji na terenie całej Warszawy w czasie II wojny światowej.

Cena książki to 85 zł. Istnieje jednak możliwość jej nabycia w promocyjnej cenie - osoby z Warszawy lub okolic zainteresowane nabyciem tej publikacji z rabatem proszone są o kontakt mailowy z Krzysztofem Lipnikiem (lipton44[at]wp.pl).

KONTAKT: trasbus@go2.pl.