JAMES STRONT
AKCJA JEDENASTKA

Akcja "Jedenastka" miała na celu promowanie transportu szynowego jako bardziej funkcjonalnego w aglomeracjach miejskich i bardziej ekologicznego. W tym celu 1 kwietnia 2002 roku została uruchomiona wirtualna nowa linia tramwajowa oznaczona numerem "11" na trasie: PIASKI - Broniewskiego - Al. Jana Pawła II - Prosta - Kasprzaka - Skierniewicka - Wolska - CM. WOLSKI. Przystanki na całej trasie oblepione zostały naklejkami z numerem oraz ulotkami informującymi o zmianach w komunikacji obowiązujących od 1 kwietnia. Przystanek SZPITAL WOLSKI został uznany jako reprezentacyjny (był na trasie pierwszej wersji linii "11" z 1919 roku) i dodatkowo naklejone zostały na nim rozkłady jazdy. Przez dwa dni poprzedzające akcję - w autobusach i tramwajach umieszczane były ulotki informacyjne. W sumie zeszło ok. 500 sztuk. 


Akcja rozpoczęła się o godz. 5.00 rano. Podczas naklejania nie dochodziło do incydentów, ludzie reagowali życzliwie. Część pamiętała starą "jedenastkę".

Około godziny 11.00 w okolicach przystanku SZPITAL WOLSKI pojawił się samochód Zarządu Transportu Miejskiego. Kierowca zatrzymał się na torach tramwajowych, wybiegł z samochodu, dokładnie obejrzał przystanek, po czym wrócił do wozu i pojechał oglądać pozostałe :).

 Służby zrywające pojawiły się ok. 12.30.

Około godziny 16.00 pojawiła się informacja w Telewizyjnym Kurierze Warszawskim WOT-u o akcji, krótki wywiad z jednym z organizatorów i szybka sonda uliczna pod hasłem "Czy ludzie uważają, że powrót linii 11 jest potrzebny?". Wszyscy respondowani pamiętali "jedenastkę" i chcieli jej powrotu.

 
Następnego dnia po akcji nie było już praktycznie żadnego śladu poza zapomnianym przez służby zrywające przystanku CMENTARZ WOLSKI, gdzie naklejka z "jedenastką" wisiała aż około miesiąca...


 
Fot. Banan.

POWRÓT DO SPISU ARTYKUŁÓWKONTAKT: trasbus@o2.pl.